Sprawy kredytowe Wałbrzych
Jak wygląda procedura w sprawie o kredyt frankowy?
Każda współpraca z klientem zaczyna się od nawiązania kontaktu i omówienia szczegółów ewentualnej współpracy. Jej etapy wyglądają następująco:
Krok 1: przekazanie przez klienta dokumentów kredytowych do analizy (w tym samej umowy kredytu, regulaminu oraz wszelkich załączników, zarówno tych, które klient dostał na etapie podpisywania umowy, jak i tych, które bank dosłał na etapie jej realizacji).
Krok 2: profesjonalna analiza umowy kredytu i załączników przez kancelarię
Krok 3: kancelaria przekazuje kredytobiorcy swoją opinię oraz szczegółowe warunki współpracy – w tym też koszty opieki prawnej. Po zaakceptowaniu warunków następuje podpisanie umowy.
Krok 4: złożenie do banku reklamacji wraz z przedsądowym wezwaniem do zapłaty
Krok 5: sformułowanie i złożenie pozwu do Sądu Rejonowego lub Okręgowego (w zależności od wartości przedmiotu sporu) właściwego dla miejsca zamieszkania kredytobiorcy lub właściwego dla siedziby banku.
Pozew frankowy: kiedy można pozwać bank za kredyt we frankach?
Obecna linia orzecznicza polskich sądów jest zdecydowanie prokonsumencka i wspierają ją zarówno wyroki TSUE, jak i coraz liczniejsze uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Pozwać bank za kredyt we frankach mogą m.in.:
- konsumenci, którzy zaciągnęli kredyt waloryzowany kursem franka na zakup nieruchomości pod zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych lub inne cele – np. remont domu, zakup działki etc.
- kredytobiorcy którzy wzięli kredyt na tzw. cel mieszany, tj. częściowo powiązany z potrzebami prywatnymi, a częściowo z zawodowymi
- przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli kredyt frankowy z przeznaczeniem na cel firmowy (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 kwietnia 2022 roku daje tej grupie zielone światło do kwestionowania swoich umów, jednak odbywa się to na innych zasadach niż w przypadku konsumentów)
- osoby, które cały czas spłacają swoje zobowiązanie wobec banku (zarówno te, które spłaciły już kapitał kredytu, jak i te, które wciąż nie oddały bankowi nominalnie wypłaconej kwoty)
- osoby, które już spłaciły swój kredyt w całości (należy podkreślić, że orzeczenie TSUE z dnia 8 września 2022 roku jasno wskazuje, że roszczenie restytucyjne kredytobiorcy będącego konsumentem nie ulega przedawnieniu, gdy nie posiadał on wiedzy o występowaniu w umowie klauzul niedozwolonych).