Podział majątku Wałbrzych
Podział majątku ma za zadanie doprowadzić do uregulowania sytuacji, w której znajdują się małżonkowie po rozwodzie. Osoby do tej pory tworzące wspólny majątek obecnie zaczynają nowy etap w życiu i budują osobne majątki. To zaś wymaga uregulowania stanu tego majątku, który wspólnie zgromadzili. Temu ma służyć dokonanie podziału tego co nabyli wspólnie będąc małżeństwem.
Podział majątku wspólnego – przed rozwodem i po rozwodzie
Podziału majątku można dokonać jeszcze przed rozwodem, przed złożeniem pozwu o rozwód jak i też podział majątku bez rozwodu.
Wspólność majątkowa ustaje w trakcie małżeństwa na skutek następujących czynników:
- zawarcie między małżonkami umowy o rozdzielności majątkowej
- ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej
- ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków
- w stosunku do jednego z małżonków orzeczona jest upadłość
- sąd zdecydował o separacji między małżonkami.
Podział majątku po rozwodzie
Podział majątku Wałbrzych – Czynności sądowe lub pozasądowe
Podział majątku po rozwodzie może być realizowany na dwa sposoby. Może być to na drodze polubownej i wtedy mamy do czynienia z czynnościami pozasądowymi, bądź też w postaci postanowienia sądu, gdy mamy do czynienia z sądowym podziałem dokonanym przez sąd na wniosek jednego z małżonków.
Pozasądowy podział majątku
W przypadku podziału pozasądowego mamy do czynienia z umową zawieraną przez małżonków, którzy są w stanie porozumieć się co do podziału i na skutek umowy ustalają, które elementy majątku wspólnego przypadną każdemu z małżonków. To najwygodniejsza opcja, natomiast trzeba mieć świadomość, że konieczna jest zgoda na określoną formę podziału.
Sądowy podział majątku
W momencie, gdy małżonkowie nie są w stanie porozumieć się co do podziału to można wystąpić z wnioskiem do sądu o taki podział. W tej sytuacji wsparcie kancelarii adwokackiej, która prowadzi podział majątku po rozwodzie w Wałbrzychu będzie bardzo cenne, ponieważ doświadczony adwokat lub radca prawny będzie mógł zająć się przygotowaniem stosownego wniosku do sądu. Pozew składa się do sądu rejonowego właściwego miejscowo dla położenia majątku mającego ulegać podziałowi. Sąd dokonuje podziału na wniosek, w którym można starać się o podział w nierównych częściach, jeśli za tym przemawiają szczególne okoliczności, które jeden z małżonków musi wskazać we wniosku złożonym w sądzie.