Podział majątku Wałbrzych

Majątek wspólny małżonków to, co do zasady wszystko to co małżonkowie zgromadzili w okresie trwania małżeństwa, gdy funkcjonowała wspólność majątkowa. Do majątku wspólnego nie zalicza się dóbr zyskanych przed zawarciem małżeństwa oraz tych wyłączonych przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy ze wspólnoty małżeńskiej. W momencie, gdy pojawia się konieczność podziału majątku wspólnego w związku z decyzją o rozwodzie trzeba mieć na uwadze właściwe przeprowadzenie tego procesu. Dla osoby, której ekonomiczne możliwości są słabsze taki podział jest bardzo istotny, ponieważ to szansa na zabezpieczenie własnych interesów na początku nowego etapu w życiu. Dlatego warto wybierać adwokata do podziału majątku w Wałbrzychu, który zapewni w tym zakresie profesjonalne wsparcie i pomorze przejść przez ten proces. 

Podział majątku ma za zadanie doprowadzić do uregulowania sytuacji, w której znajdują się małżonkowie po rozwodzie. Osoby do tej pory tworzące wspólny majątek obecnie zaczynają nowy etap w życiu i budują osobne majątki. To zaś wymaga uregulowania stanu tego majątku, który wspólnie zgromadzili. Temu ma służyć dokonanie podziału tego co nabyli wspólnie będąc małżeństwem. 

Podział majątku wspólnego – przed rozwodem i po rozwodzie

Podział majątku wspólnego może być realizowany po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej. Nie musi być to jednak równoznaczne z rozwodem, nie trzeba również z takim podziałem czekać do momentu zakończenia małżeństwa z innego względu.
Podziału majątku można dokonać jeszcze przed rozwodem, przed złożeniem pozwu o rozwód jak i też podział majątku bez rozwodu.

Wspólność majątkowa ustaje w trakcie małżeństwa na skutek następujących czynników:

  • zawarcie między małżonkami umowy o rozdzielności majątkowej
  • ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej
  • ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków
  • w stosunku do jednego z małżonków orzeczona jest upadłość
  • sąd zdecydował o separacji między małżonkami.

Podział majątku po rozwodzie 

Rozwód kończący małżeństwo to moment, w którym warto pomyśleć o podziale majątku wspólnego. Mimo, że nie ma prawnego obowiązku dokonania takiego podziału to pod kątem praktycznym warto mieć takki podział na uwadze, by ostatecznie dopełnić sprawę rozstania i rozstrzygnąć także kwestie majątkowe. Podział majątkowy może się realizować przy prowadzeniu sprawy o rozwód, albo też może się dokonać również po zakończeniu małżeństwa przez rozwód. Roszczenie o podział majątku się nie przedawnia, dlatego nawet kilka lat po zakończeniu małżeństwa można wszczynać taką sprawę. W związku z tym, że sprawy działowe należą do skomplikowanych warto mieć na uwadze to, by podział majątku w Wałbrzychu oddać w  ręce doświadczonej kancelarii radców prawnych i adwokatów, którzy będą w stanie pomóc w poprowadzeniu takiej sprawy. 

Podział majątku Wałbrzych – Czynności sądowe lub pozasądowe

Podział majątku po rozwodzie może być realizowany na dwa sposoby. Może być to na drodze polubownej i wtedy mamy do czynienia z czynnościami pozasądowymi, bądź też w postaci postanowienia sądu, gdy mamy do czynienia z sądowym podziałem dokonanym przez sąd na wniosek jednego z małżonków. 

Pozasądowy podział majątku 

W przypadku podziału pozasądowego mamy do czynienia z umową zawieraną przez małżonków, którzy są w stanie porozumieć się co do podziału i na skutek umowy ustalają, które elementy majątku wspólnego przypadną każdemu z małżonków. To najwygodniejsza opcja, natomiast trzeba mieć świadomość, że konieczna jest zgoda na określoną formę podziału. 

Sądowy podział majątku

W momencie, gdy małżonkowie nie są w stanie porozumieć się co do podziału to można wystąpić z wnioskiem do sądu o taki podział. W tej sytuacji wsparcie kancelarii adwokackiej, która prowadzi podział majątku po rozwodzie w Wałbrzychu będzie bardzo cenne, ponieważ doświadczony adwokat lub radca prawny będzie mógł zająć się przygotowaniem stosownego wniosku do sądu. Pozew składa się do sądu rejonowego właściwego miejscowo dla położenia majątku mającego ulegać podziałowi. Sąd dokonuje podziału na wniosek, w którym można starać się o podział w nierównych częściach, jeśli za tym przemawiają szczególne okoliczności, które jeden z małżonków musi wskazać we wniosku złożonym w sądzie.

Kiedy można domagać się podziału majątku wspólnego?

Podziału majątku wspólnego można domagać się w momencie, gdy doszło do ustania wspólności majątkowej. Najczęściej będzie to związane z rozwodem, po którym taka wspólność ustaje, natomiast można z takim wnioskiem występować także w innych sytuacjach, np po ubezwłasnowolnieniu małżonka, ponieważ to również sytuacja, gdy wspólność majątkowa ustaje. 

Czy orzeczenie winy przy rozwodzie ma wpływ na podział majątku?

Co do zasady orzeczenie o winie nie ma znaczenia dla podziału majątku. Sąd dokonując podziału ustali równe części nie biorąc pod uwagę czy przy wyroku rozwodowym orzeczona była wina jednego z małżonków. Inaczej może być w sytuacji, gdy wina jest powiązana z niegospodarnością finansową jednego z małżonków np. ze względu na hazard. Wtedy można przy złożeniu stosownego wniosku liczyć na to, że sąd ustali różne udziały w majątku wspólnym na korzyść tego małżonka, który nie był winny rozpadowi małżeństwa.