Podział majątku wspólnego

Po rozstaniu małżonków i orzeczeniu rozwodu przez sąd, podziałowi podlegają rzeczy nabyte przez nich w trakcie trwania związku – zarówno te ruchome, jak i nieruchomości.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że darowizna dokonana przez rodziców jednego z małżonków na jego rzecz, w trakcie trwania związku małżeńskiego, wchodzi w skład tylko do majątku odrębnego obdarowanego małżonka – nie stanowi zatem własności obojga małżonków. Drugiemu z małżonków pozostaje wówczas żądanie dokonania rozliczenia nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek odrębny męża/żony, a więc zwrot wydatków poczynionych na tę nieruchomość, np. w drodze remontów.

Sposoby „podziału” nieruchomości w trakcie postępowania sądowego:

  1. Przyznanie nieruchomości jednemu z małżonków.

W takiej sytuacji jeden z małżonków ma obowiązek spłacić drugiego małżonka. Wartość nieruchomości ustala biegły sądowy, a sąd może rozłożyć spłatę na raty. Sąd ustalając zasady spłaty, ustala również czy małżonek ma relane możliwości spłacenia drugiego z małżonków.

Zgodnie z art. 212 k.c. rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

  1. Sprzedaż nieruchomości

O sprzedaży nieruchomości sąd zadecyduje w ostateczności, jeżeli nie ma możliwości dokonania podziału przez przyznanie nieruchomości jednemu z małżonków lub poprzez podział nieruchomości.

  1. Podział nieruchomości

Najczęściej stosowany sposób podziału majątku małżonków. Sąd decyduje wówczas o fizycznym podziale nieruchomości.

Majątek wspólny podlegający podziałowi stanowi również spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (mieszkalnie spółdzielcze) przydzielone w trakcie trwania związku obojgu małżonkom lub jednemu z nich dla zaspokojenia potrzeb rodziny.

KONTAKT
BLOG